Close

24 lutego, 2022

Jak fotografować zimą?

Zima to najciemniejsza pora roku. Trudne warunki oświetleniowe utrudniają pracę każdemu fotografowi. Jednak tylko zima ma tę szczególną świeżość, różnorodność i niepowtarzalność palety kolorów. Aby robić zdjęcia w najlepszym świetle, być może będziesz musiał wcześnie wstać, wyjść z domu przed wschodem słońca i pracować przez cały dzień aż do zachodu. Zrób jednak ten wysiłek, a zostaniesz nagrodzony bogatym oświetleniem, które zmienia się co sekundę. Jeśli wolisz spędzić dodatkową godzinę w łóżku, mamy dla Ciebie świetną wiadomość: w miesiącach zimowych słońce świeci niżej, więc możesz robić ciekawe zdjęcia niemal przez cały dzień.

Fotografowanie śniegu.

Prawdziwy mróz i opady śniegu są ostatnio dość rzadkimi gośćmi w zimowych miesiącach, dlatego tak ważne jest, aby fotografowie nie przegapili wizyty „prawdziwej zimy”. Aby uzyskać zdjęcia świeżego, czystego, nietkniętego śniegu, musisz wcześnie wyjść z domu. Ponadto, jeśli nie jesteś zbyt leniwy, by wyjść przed wschodem słońca, będziesz mieć wyjątkową okazję uchwycenia w kadrze magicznego światła, kiedy słońce wyłania się zza horyzontu. Dzięki temu uzyskasz kontrast ciepłego, złotego nieba i zimnego, niebieskawego śniegu, co zapewni wspaniałe zdjęcia. Co najważniejsze, upewnij się, że bateria Twojego aparatu jest w pełni naładowana – zimna pogoda zużywa dużo energii.

Olśniewająco białe niebo i pokryty śniegiem krajobraz mogą tworzyć niemal nadprzyrodzone, niesamowite, jasne ujęcia. Nie musisz starać się zmieścić wszystkiego w kadrze, często wystarczy absolutne minimum. Użyj optyki ze średnim zoomem, aby uchwycić drzewa, pokryte śniegiem dachy, ostro zarysowane posągi i inne elementy na tle czystego, białego nieba. 

Fotografując zaśnieżone krajobrazy lub pejzaże miejskie, staraj się myśleć nieszablonowo, aby tworzyć niezapomniane ujęcia. Pamiętaj, że śnieg to świetne puste płótno, idealne do eksponowania wyrazistych obiektów. Postaraj się znaleźć jasne kolory, aby uzyskać interesujący kontrast na czystym śniegu. Na przykład czerwone przedmioty tworzą ciekawą kombinację z bielą.

Brady Knoll at Pexels

Jeśli pada śnieg, poeksperymentuj z różnymi czasami otwarcia migawki, aby uzyskać odmienne efekty. Długi czas otwarcia migawki pozwoli uchwycić ruch śniegu, tworząc atrakcyjny efekt „migotania”, często spotykany na zdjęciach wykonywanych zimą. Praca w trybie Shutter Priority pozwoli na szybkie korzystanie z różnych ustawień. Normalny czas otwarcia migawki jest dobry w warunkach, w których prawie nie ma wiatru. Oczywiście w przypadku silnych podmuchów wiatru wybierz krótszy czas otwarcia migawki.

Zastanów się dwa razy nad użyciem lampy błyskowej, gdy pada śnieg. Światło będzie odbijane od spadających płatków śniegu, które są bliżej lampy błyskowej, tworząc w ten sposób efekt jasnych punktów na zdjęciu. Tego efektu można używać tylko w kreatywnych ujęciach.

Zima to także czas słabego, skąpego światła słonecznego, które pomoże wydobyć teksturę na śniegu. Słabe światło słoneczne powoduje powstawanie długich cieni — użyj ich, aby odciągnąć widza od pierwszego planu, dodając głębi całemu ujęciu. Ponadto cienie na śniegu mogą tworzyć ciekawe abstrakcyjne obrazy. 

Fotografowanie szronu.

Aby uzyskać dobre ujęcia mrozu, niestety musisz wstać i wyjść z domu bardzo wcześnie. Mróz występuje najczęściej wcześnie rano i we wczesnych godzinach porannych, a połączenie miękkiego światła i głębokich lodowych tekstur pomoże Ci stworzyć niezapomniane zdjęcia.

Szron wzbogaci każde ujęcie, niezależnie od tego, czy jest to wiejski krajobraz, ogród, czy park miejski. Niezależnie od podejścia do tematu pamiętajmy

, żeby wszystko robić szybko! Jedno silniejsze dotknięcie promieni słonecznych, wzrost temperatury tylko o jeden stopień i cała magia znika. 

photos_by_ginny at Pexels

Podczas fotografowania szronu najlepszą opcją jest połączenie niskiego ISO dla lepszej jakości obrazu i małej przysłony (wysokie wartości f jak /16, f/22), aby zwiększyć głębię kadru. Na początku dnia poziom światła będzie niski, więc najlepiej jest użyć statywu i włączyć migawkę samowyzwalacza. Oczywiście można wyzwolić migawkę za pomocą pilota, ale to dodatkowe urządzenie będzie niewygodne w trzymaniu w zmarzniętych palcach w mroźny poranek.

Jeśli pracujesz ze zbliżeniami, upewnij się, że Twój ciepły oddech nie osiada na obiektach i nie dotykasz ich podczas przesuwania statywu. Postaraj się także wybierać ciemniejsze tło, aby podkreślić fotografowane, oszronione obiekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *