Close

12 listopada, 2021

Dlaczego powstają rozmyte zdjęcia?

Wyobraź sobie sytuację, kiedy wracasz do domu po świetnej sesji zdjęciowej i niecierpliwie biegniesz do komputera, aby obejrzeć cudowne zdjęcia, które zrobiłeś. Jednak po ich zaimportowaniu staje się jasne, że wszystkie fotografie można wysłać do kosza ze względu na to, że obraz jest rozmyty. Jestem pewien, że każdy wielbiciel robienia zdjęć doświadczył takiej sytuacji. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby wszystkie twoje zdjęcia były perfekcyjnie ostre, ale w rzeczywistości rzadko się to zdarza. 

Jeżeli jednak chcemy zminimalizować ryzyko rozmycia na zdjęciach, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. W tym wpisie wymienię niektóre z najczęstszych przyczyn utraty ostrości zdjęć.

Zbyt długa ekspozycja.

Pierwszym i najczęstszym powodem powstania rozmytych zdjęć jest zbyt krótki czas otwarcia migawki. Może się to zdarzyć podczas korzystania z trybu automatycznego, półautomatycznego lub jeśli nie wybrałeś najlepszego czasu otwarcia migawki w określonej sytuacji.

Dzieje się tak często podczas fotografowania w „złotej godzinie” lub kiedy jest mało światła. Szansa na powstanie tego problemu podczas robienia zdjęć w słoneczne południe jest niewielka.

Istnieje jedna sprawdzona zasada, która mówi, że ​​nie można używać czasu otwarcia migawki mniejszego niż ogniskowa obiektywu. Na przykład, jeśli masz obiektyw 14 mm, czas otwarcia migawki powinien być krótszy niż 1/14 s podczas fotografowania bez statywu. Dla 200 mm nie można ustawić wartości mniejszej niż 1/200 s. W przeciwnym razie koniecznie powinniśmy postawić aparat na statywie.

Przy takich parametrach zrobienie ostrego zdjęcia z ręki jest prawie niemożliwe.

Alternatywnie możesz podnieść wartość ISO lub ustawić szerszą przysłonę, aby skrócić czas otwarcia migawki. Pamiętaj jednak, że podniesienie ISO i/lub poszerzenie przysłony może również wpłynąć na jakość zdjęcia.

Nieodpowiednia przysłona.

To prowadzi nas do drugiego punktu

Chociaż nie ma jednej prawidłowej wartości przysłony dla każdego konkretnego przypadku, musisz zrozumieć, jak wpływa ona na obraz. Na przykład przy f/2.8 ogólna ostrość będzie niższa niż przy f/13.

Znalezienie idealnej przysłony w każdej sytuacji nie zawsze jest łatwe, ale wraz z praktyką możesz rozwinąć tę umiejętność.

Techniki, takie jak ustawianie ostrości, są bardzo pomocne podczas robienia fotografii zawierających elementy zarówno na pierwszym planie, jak i w tle.

Drgania kamery.

Korzystanie ze statywu jest najczęstszą radą, kiedy szukamy sposobu na uzyskanie ostrych zdjęć. Jednak samo zamocowanie aparatu na statywie niekoniecznie daje oczekiwane rezultaty.

Nawet naciśnięcie spustu migawki powoduje lekkie wibracje. Choć może się to wydawać drobnostką, to podczas pracy ze stosunkowo długim czasem otwarcia migawki może wystąpić efekt rozmycia części kadru.

Korzystając ze statywu, najlepiej jest użyć zewnętrznego przycisku lub funkcji opóźnionego wyzwalacza. Wyeliminuje to wibracje, które pojawiają się podczas naciskania migawki, co w efekcie poprawi jakość naszych zdjęć.

Niestabilny statyw.

Korzystając ze statywu, jesteśmy przekonani, że aparat został odpowiednio unieruchomiony, w rezultacie czego uzyskamy ostre, wyraźne zdjęcia. Niestety niektóre tańsze modele nie gwarantują zachowania doskonałej stabilności. Zdjęcia wykonujemy w różnych warunkach, niekiedy w miejscach, które są niezwykle wymagające. Dlatego zalecałbym używanie droższych statywów, które w zdecydowanie lepszy sposób spełniają swoje funkcje. Jeżeli taki sprzęt wydaje Ci się zbyt drogi, to zawsze możesz poszukać używanych statywów renomowanych marek np. na Allegro.

PhotoMIX Company at Pexels

Czynnik ludzki.

Ostatnim powodem, który jest chyba najbardziej deprymujący, jest czynnik ludzki.

Podczas robienia zdjęć powinieneś utrzymać odpowiednio skupioną uwagę, co chociaż brzmi prosto, w rzeczywistości okazuje się wyzwaniem, zwłaszcza podczas pracy z ręcznym ustawianiem ostrości. Margines błędu jest tutaj bardzo mały i łatwo możemy zrujnować rezultat naszej pracy. 

Podczas robienia zdjęć powinniśmy zwrócić uwagę na dwa przypadki:

Autofokus nie działa wystarczająco dobrze.

Autofokus to świetne narzędzie, ale nie zawsze działa zgodnie z oczekiwaniami. Jest to szczególnie ważne podczas fotografowania w warunkach słabego oświetlenia, ponieważ aparatowi trudno jest dostrzec szczegóły i znaleźć właściwy punkt ogniskowania.

Nieprawidłowe ręczne ustawianie ostrości.

Ręczne ustawianie ostrości jest niekiedy trudne. Chociaż uzyskanie najlepszej ostrości jest naszym celem, to przy bardzo małym błędzie można łatwo pogorszyć ostrość obrazu. Znalezienie optymalnego punktu i prawidłowe skupienie wymaga czasu i doświadczenia.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi Live View. Powiększ obraz do 100% i dostosuj ustawienia, aż uzyskasz maksymalną ostrość.

Md Iftekhar Uddin Emon at Pexels

Podsumowanie.

Jeżeli poprawnie zastosujesz powyższe wskazówki, możesz zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania ostrych zdjęć. 

Jedną z rzeczy, które warto robić regularnie podczas fotografowania, jest regularne spoglądanie na ekran aparatu, powiększanie obrazu i sprawdzanie, czy wszystko jest prawidłowo ustawione. Powinniśmy powtarzać ten proces zawsze, kiedy zmieniamy kompozycję. Trwa to zaledwie kilka sekund, ale w ten sposób upewnimy się, że obraz jest idealnie ostry. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *