Close

23 grudnia, 2021

Kilka sposobów na poprawę umiejętności fotograficznych.

Oczywiście każdy wielbiciel robienia zdjęć chce być coraz lepszy. Rozwój umiejętności fotograficznych wymaga wiedzy i odpowiedniej praktyki. Nauka jest procesem rozłożonym na wiele lat, który właściwie nigdy się nie kończy. 

W tym artykule podzielę się kilkoma sposobami, dzięki którym możesz poprawić swoje umiejętności. Niektóre z nich są dość proste i być może już je stosujesz. Inne mogą wymagać z Twojej strony większego zaangażowania. 

Poproś kogoś o ocenę Twojego portfolio.

„Czy moje zdjęcia są dobre?” Wydaje mi się, że w pewnym momencie wszyscy zadają sobie to pytanie. Polubienia na Facebooku, Instagramie i innych mediach społecznościowych lub platformach są fajne, ale niewiele mówią o tym, jak naprawdę sobie radzisz. Pochwały przyjaciół i rodziny są zachęcające, ale raczej niewiele mówią o rzeczywistej jakość Twojej pracy.

Profesjonalny przegląd portfolio może być świetnym sposobem na uzyskanie uczciwej i bezstronnej oceny Twoich zdjęć. Wysokiej jakości recenzja będzie nie tylko pretekstem do wysłuchania pochlebnych komentarzy, ale także wskaże punkty, nad którymi należy popracować. Taka konstruktywna krytyka z pewnością przyczyni się do poprawy Twoich umiejętności.

Poznaj swój aparat.

Pierwszą rzeczą do zrobienia po zakupie nowego sprzętu jest dowiedzenie się o nim wszystkiego. Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z każdym przyciskiem

, pokrętłem i elementem menu. Ten proces może wydawać się nudny, ale warto go przeprowadzić. Staraj się dotrzeć jak najgłębiej. Nie ograniczaj się jedynie do regulacji czasu otwarcia migawki, przysłony i ISO. Poznaj nawet funkcje, z których nie zamierzasz korzystać. Znajomość wszystkich detali pozwoli lepiej zrozumieć, jak korzystać z aparatu w celu uzyskania doskonałych rezultatów.

Kolejną rzeczą wartą rozważenia podczas nauki obsługi aparatu jest umiejętność wprowadzania zmian w locie. Czy jest to korekta ekspozycji lub balansu bieli, czy zmiana jakiegokolwiek innego parametru, najistotniejsza jest zdolność do szybkiej zmiany ustawień, aby zminimalizować ryzyko utraty dobrego ujęcia. Aparat powinien stać się przedłużeniem rąk, a korekta parametrów powinna być drugą naturą. Wymaga to dużej ilości praktyki. Na szczęście możesz trenować, nawet leżąc.na kanapie. Po prostu weź aparat i przećwicz przełączanie przycisków, i wybieranie odpowiednich opcji w menu. Ćwicz, aż nauczysz się wprowadzać podstawowe korekty bez patrzenia w aparat. 

Zbuduj witrynę z portfolio.

Po zgromadzeniu wystarczającej kolekcji zdjęć dobrym pomysłem jest stworzenie strony internetowej, aby pokazać je światu. Stworzenie własnej strony internetowej daje Ci pełną kontrolę nad tym, co i jak na niej umieszczasz. Możesz także wybrać sposób interakcji z odwiedzającymi np. w formie komentarzy.

Nie umieszczaj na stronie zbyt wielu zdjęć. Wybierz tylko absolutnie najlepsze ujęcia. Jeśli fotografujesz wiele rzeczy, zrób osobne kategorie, na przykład dla pejzaży, portretów, architektury itp. Oczywiście pamiętaj, aby regularnie aktualizować swoje portfolio. W miarę doskonalenia swoich umiejętności i uzyskiwania lepszych zdjęć wymieniaj gorsze prace na lepsze.

Dołącz do klubu fotograficznego.

Ten punkt jest nieco trudniejszy. Nie w każdym mieście są takie kluby. A nawet jeśli jest, to nie wszystkie mogą Ci odpowiadać. Na przykład w niektórych miejscach atmosfera może być zbyt formalna i onieśmielająca. Spróbuj udać się do lokalnego klubu fotograficznego i sprawdź, czy Ci odpowiada. Jeśli ci się tam nie podoba, możesz nawet rozważyć stworzenie własnego miejsca spotkań. W obu przypadkach spotkasz wielu innych fotografów, z których niektórzy mogą być bardziej doświadczeni i staną się w przyszłości cennymi przewodnikami.

Podziel się swoją pracą.

Posiadanie własnej witryny z portfolio to idealne miejsce do udostępniania najlepszych zdjęć. Nie zapomnij jednak o reszcie swoich prac. Nie pozwól, aby uległy zapomnieniu na dysku laptopa lub karcie pamięci aparatu. Opublikuj je w mediach społecznościowych lub na stronie internetowej takiej jak np. Flickr. Jeżeli chcesz, możesz poprosić innych o ocenę. Rady i opinie innych fotografów mogą być bardzo pomocne. Pokazywanie swojej pracy światu i poświęcenie czasu na analizę zdjęć innych osób to świetny sposób na poprawę swoich umiejętności.

Zawsze zabieraj ze sobą aparat.

Z pewnością każdy słyszał powiedzenie „najlepszy aparat to ten, który jest  zawsze przy Tobie”. To prawda , ale nie można polegać wyłącznie na smartfonie. Jeśli to tylko możliwe, zabierz ze sobą lustrzankę cyfrową lub aparat bezlusterkowy (lub inny aparat, który posiadasz). Nie możesz zawsze przewidzieć, kiedy pojawi się ciekawy temat, warty uwiecznienia na zdjęciu. Uważam, że lepiej nosić ze sobą aparat i go nie używać niż na odwrót. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *